XXVI sesja Rady Miejskiej w Elblągu - 22.09.2022

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się jak u Hitchcocka trzęsieniem ziemi, a potem napięcie rosło. Tym trzęsieniem była informacja prezydenta Wróblewskiego o wynikach przetargu na dostawy energii elektrycznej od stycznia 2023 r. Państwowy koncern Energa zaproponował grupie zakupowej skupiającej samorządy województwa warmińsko-mazurskiego prawie siedmiokrotne (700%- sic!!!) podwyższenie stawek. W przypadku Elbląga oznaczałoby to wzrost kosztów zakupu prądu z poziomu 13 milionów złotych do  ... 88 milionów.

Ten przetarg został unieważniony, ale nie należy się łudzić, że potężnych podwyżek cen energii nie będzie. W ,,promocji" po przetargu nr 2 może dostaniemy podwyżki np. 400 procentowe.  Prezydent już zapowiedział przestawienie i wdrożenie programu oszczędnościowego. Dla porządku należy dodać, że taka sytuacji dotyka samorządy w całej Polsce, które są stawiane pod ścianą przez energetycznych monopolistów spod znaku spółek Skarbu Państwa. Jest to kolejna odsłona ekonomicznej wojny rządu z samorządami. 

Z uchwał, które dzisiaj stawały na sesji największe znaczenie dla ogółu mieszkańców miała uchwała podnosząca ceny biletów komunikacji miejskiej i uchwała podnosząca stawki opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. W przypadku tej pierwszej uchwały tą smutną konieczność udało się naszemu klubowi Koalicji Obywatelskiej nieco złagodzić zgłaszając przyjęty wniosek o obniżenie zaproponowanej ceny 4,20 za bilet normalny do poziomu 4,00. I tyle też bilet normalny będzie kosztował od 1 grudnia.

Zaś Klub Radnych KWWW zgłosił poprawkę, wydłużającą ważność biletu przesiadkowego do pełnej godziny z obecnych 45 minut, co jest i bardziej logiczne, a i łatwiejsze do zapamiętania. I tylko niefortunna pozostaje data tej uchwały, bo podjęliśmy ją 22 września, w Europejski Dzień Bez Samochodu, dzień kiedy szczególnie powinno się promować alternatywne – dla  indywidualnej komunikacji samochodowej – środki miejskiej mobilności. 

I muszę dodać coś jeszcze, co do niedawna nie przeszło by mi przez usta. Otóż i ja, i mieszkańcy w rozmowach ze mną od długiego czasu podnosili i zastanawiali się, dlaczego w małych samorządach (np. Malbork, Ełk, Kętrzyn, Szczytno) pojawiają się zeroemisyjne autobusy elektryczne, a w szczycącym się licznymi nagrodami ekologicznymi Elblągu takiego taboru nie ma. Cóż, w kontekście nowych cen energii wypada błogosławić Zarząd Komunikacji Miejskiej, że ich nie mamy, bo zapewne ceny biletów musielibyśmy podnosić jeszcze bardziej. Diesel jednak podrożał znacznie mniej.

Podobnie jest w temacie palenia czym popadnie podczas zbliżającego się sezonu grzewczego, kiedy to bezmyślna polityka rządzących zawraca wieloletnie inwestycje i starania samorządów w wymianę ,,pieców-kopciuchów". No, ale to inna para kaloszy. 

Stawki za parkowanie idą w górę i posłużą ZKM-owi do sfinansowania wymiany parkometrów na lepsze modele, umożliwiające płacenie kartą za parkowanie. 

Uchwaliliśmy także przejęcie od 1 stycznia 2023 r. budynku szpitala na ulicy Związku Jaszczurczego przez Szpital Miejski. Powstanie tam jakże potrzebny drugi w Elblągu Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL). Oddziały zaś trafią do Szpitala Wojewódzkiego i do Szpitala Miejskiego. 

Poza tym zostało nazwane rondo u zbiegu ulic Łęczyckiej/Rawskiej/Grottgera i teraz nosi nazwę Hincesti (czytaj Hinczeszti). Patronem zostało miasto partnerskie Elbląga w Mołdawii. 

Kolejna sesja Rady Miejskiej 3 listopada 2022 r.