PTTK Elbląg

pttk elblagJest to najstarsza organizacja zajmująca się wytyczaniem szlaków pieszych i rowerowych jak i oczywiście organizowaniem wielkiej liczby imprez turystycznych. 

Obecnie aktywność rowerowa PTTK jest widoczna w pomocy przy wytyczaniu i utrzymaniu szlaków własnych i innych organizacji. Prym wiedzie tutaj Krzysztof Mieczkowski, który jest też członkiem komisji kolarskiej Zarządu Głównego PTTK. Poza tym PTTK wspiera elbląski MOSIR przy organizacji Miejskich Wycieczek Rowerowych.

Trasy rowerowe, które wytyczył PTTK to szlaki R-1 oraz R-64, czyli popularna trasa wokół (teoretycznie) Zalewu Wiślanego. Jej oznakowanie i przejezdność sprawdzaliśmy w  marcu 2011 r. podczas wycieczki tym szlakiem z Elbląga do Braniewa.

Szlak R-1 na naszym terenie z uwagi na poprowadzenie go mało ciekawą, dość ruchliwą drogą, nie jest wart głębszego zainteresowania. Jednak w związku z prowadzoną wiosną 2016 roku inwentaryzacją oznakowania  pod kątem uzupełnienia i dostosowania go do obecnych wymagań technicznych przejechałem cały odcinek pozostający pod opieką elbląskiego oddziału PTTK, czyli z Bągartu do Gronowa na granicy z Rosją.

Szczegóły tych trzech wycieczek są w ARCHIWUM


Poza tym PTTK oznakował szlaki piesze w elbląskim lesie komunalnym Bażantarnia, które w sprzyjających warunkach można eksplorować rowerem. 
W styczniu 2010 r. spróbowaliśmy jechać szlakiem zielonym ze Stagniewa do restauracji Myśliwska w Bażantarni.

Co z tego wynikło można sprawdzić tutaj.

Do tego można dodać pieszy szlaki niebieski Św. Wojciecha, który jak najbardziej nadaje się do rowerowej jazdy, a prowadzi urokliwym brzegiem Jeziora Druzno w okolice (spalonej obecnie) wieży widokowej w Żółwińcu i dalej do Świętego Gaju.  

Były też podejmowane próby przejazdu pieszym szlakiem czerwonym Kopernikowskim na odcinku Półmieście-Malbork oraz Próchnik-Tolkmicko i jak przystało na szlak pieszy łatwo nie było.