Szlaki

Organizowaniem wycieczek rowerowych po lokalnych szlakach rowerowych, jak i poza szlakami zajmuję się od kwietnia 2006 r., także to już dekada za nami :-).  Wycieczki organizowane są w cyklu miesięcznym, a informacja o kolejnych wyjazdach jest nagłaśniana w lokalnych mediach drukowanych i internetowych. 

Przez ten czas wzięła w nich udział całkiem spora grupa mieszkańców naszego miasta. Z pewnością jednak są jeszcze znaczne rezerwy i na nie liczę organizując kolejne wyjazdy. Od  kwietnia 2016 r. są one organizowane pod patronatem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR) w Elblągu oraz PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. 

Zauważyłem, że spora część jeżdżących elblążan nie odczuwa potrzeby wyjazdu rowerem poza Elbląg. Twierdzą - i ja się z tym zgadzam - że bardzo lubią jeździć po Bażantarni. Jednak na tym lesie nie kończą się okolice Elbląga. Wartości krajoznawcze i przyrodnicze Wysoczyzny Elbląskiej oraz Żuław Wiślanych są nie do przecenienia. Wymaga to jednak wychylenia się nieco poza Elbląg i chęci poznania swojej małej ojczyzny.


Wyjazdy które organizuję, mogą niektórych przerażać swoją długością, bo nierzadko liczą ponad ,,magiczne'' 100 km. Warto jednak wiedzieć, że są to wtedy imprezy całodzienne, czasu na jazdę nawet z niewielką prędkością średnią jest naprawdę dużo, są liczne przerwy na jedzenie, fotografowanie i odpoczynek. 


Każdy rowerzysta, który ma sprawny rower i przynajmniej co weekend się nim porusza spokojnie da sobie radę na dystansie 100 km. Poza tym nikogo nie zostawiamy na  trasie samego, zawsze znajdzie się pomocna dłoń w grupie doświadczonych uczestników.  

Jedynymi imprezami, gdzie jest ustalone minimalne tempo jazdy i jego nieprzestrzeganie powoduje zostawienie uczestnika są supermaratony, ale to inna kategoria wyjazdów ;-).


Regulamin wycieczek rowerowych, czyli 10 magicznych punktów:

  • wycieczki są bezpłatne, tak więc za nikogo nie mogę brać odpowiedzialności i każdy jedzie na własne ryzyko, 
  • zapraszam w związku z tym wyłącznie osoby pełnoletnie lub małoletnie, ale pozostające pod opieką swoich rodziców,
  • każdy rowerzysta powinien zadbać we własnym zakresie o prawidłowy stan techniczny swojego roweru. Podczas wycieczki są tylko bardzo ograniczone możliwości naprawy,
  • każdy z uczestników powinien posiadać pieniądze na własne wydatki,
  • podczas wyjazdów stosujemy się do zasad ruchu drogowego, 

  • konieczne jest posiadanie przez uczestnika przynajmniej 1 szt. dętki właściwego rozmiaru do swojej opony, łatek, pompki oraz zestawu kluczy (tzw. niezbędnik), 
  • zalecam posiadanie  dobrego oświetlenia rowerowego,
  • zalecam jazdę w kasku-to się naprawdę czasami przydaje,

  • wycieczki odbywają się bez względu na pogodę, bo jak wiadomo, nie ma złej pogody na rower są tylko źle ubrani ludzie. W związku z tym proszę pamiętać o właściwym ubiorze,
  • w przypadku wycieczek z dojazdem PKP zalecam kupno biletu dzień wcześniej.