XXIII sesja Rady Miejskiej w Elblągu - 17.03.2022
Nie chce się wierzyć, że dwa lata czekaliśmy na powrót na salę sesyjną w Urzędzie Miejskim przy ulicy Łączności 1. Dwa długie lata pandemii, która jeszcze trwa, ale w wyniku złagodzenia obostrzeń dopuszczona została możliwość spotkania się ,,na żywo" a nie za pośrednictwem ekranu komputera. I z tej możliwości skorzystaliśmy. Oby już na stałe.
Na pierwszej w tym roku sesji zwyczajnej mieliśmy bardzo dużo projektów uchwał, obwieszczeń i sprawozdań. Najbardziej znaczącymi były:
1. Uchwała o zmianie nazwy ronda Kaliningrad na rondo Bitwy pod Grunwaldem
2. Uchwała o zmianie nazwy ronda Nowogródek (koło Castoramy) na rondo Bitwy Warszawskiej.
Zmiany te wynikają z zerwania stosunków z tymi miastami partnerskimi Elbląga po agresji Rosji przy wsparciu Białorusi na Ukrainę.
3. Uchwała o likwidacji Pogotowia Socjalnego (Izby Wytrzeźwień)
Po zakończeniu wymaganych przez Naczelny Sąd Administracyjny konsultacji ze związkami zawodowymi ostatecznie zamknęliśmy temat ciągnący się prawie 2 lata. Niebawem zostanie przedstawiona nowa, bardziej kompleksowa i - co ważne - znacznie tańsza dla Elblaga - koncepcja opieki nad osobami nadużywającymi alkoholu.
4. Uchwała w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Tysiąclecia.
Sprawa dotyczyła ponownego wniosku inwestora dotyczącego wybudowania 9 kondygnacyjnego budynku mieszkalnego z częścią hotelową na podstawie ustawy tzw. lex deweloper. W myśle tej ustawy deweloper nie musi - za zgodą RM - stosować się do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Plan dotyczący tego miejsca został uchwalony w roku 2003 i mówił, że na tej działce powinien znajdować się hotel bez ograniczeń w wysokości takiego budynku. Tymczasem wyraziliśmy zgodę na budynek o wysokości do 29 metrów, do tego powstanie ogólnodostępny parking na tyłach stacji benzynowej Orlen-Bliska i uporządkowana zostanie zieleń na placu Grunwaldzkim.
5. Prezydent Elbląga wydał 4 marca 2022 r. zarządzenie zwalniające naszych gości z Ukrainy, którzy przybyli do nas w wyniku wojny po 24 lutego, z opłat za korzystanie z miejskiej komunikacji zbiorowej. Ulga obowiązuje na razie do 30 czerwca 2022 r. Ponieważ zarządzenie regulowało materię zastrzeżoną dla Rady Miejskiej, dzisiaj podjęliśmy uchwałę akceptującą jednogłośnie to rozwiązanie. Do korzystania z ulgi upoważnia paszport albo inny dokument potwierdzający przybycie do Polski od dnia 24 lutego 2022 r.
Kolejna sesja zaplanowana jest na 28 kwietnia 2022 r.