VI sesja Rady Miejskiej - 27.06.2019
Trzydzieści cztery uchwały procedowaliśmy podczas szóstej sesji Rady Miejskiej. Wśród nich nowością była uchwała dotycząca wotum zaufania dla prezydenta miasta. Dotychczas wotum zaufania lub wotum nieufności to były pojęcia ze sfer rządowych i dotyczyły posłów w Sejmie. Na mocy zmian w ustawie o samorządzie gminnym wotum zeszło teraz na poziom samorządu. Także u nas ma ono swoją wagę, gdyż dwukrotne nieudzielenie wotum zaufania może się skończyć referendum w sprawie odwołania prezydenta.
Podjęcie uchwały poprzedziła debata z udziałem mieszkańców na temat raportu o stanie miasta. Wielkość dokumentu zapewne miała znaczenie dla faktu, że zgłosiło się tylko 6 osób, które zabrały głos na ten temat. W sumie mnie to nie dziwi, bo trzeba mieć do tego dużo czasu i jeszcze więcej wytrwałości. Jako radni zajmiemy się sprecyzowaniem, co w takim raporcie powinno się znaleźć, gdyż przytoczona wyżej ustawa dopuszcza taką możliwość. Powinno to raport za rok 2019 uczynić krótszym i bardziej ,,strawnym'' dla wszystkich.
W najbardziej mnie interesującym dziale ,,Transport i Komunikacja'' dostrzegłem brak uchwały o polityce rowerowej z grudnia 2011 roku w której tworzenie byłem zaangażowany i w której zapisano cel strategiczny, aby w roku 2020 poziom ruchu rowerowego wynosił 15% w ogólnym podziale transportowym (ruch pieszy, rowerowy, samochodowy oraz transport zbiorowy). Idąc także tropem listu od mieszkańca, trzeba będzie doprecyzować pewne dane statystyczne w raporcie za rok 2019.
Czerwiec to także miesiąc w którym ocenia się wykonanie budżetu za rok poprzedni. Uchwała w tej sprawie, nosząca nazwę absolutoryjnej, została pozytywnie zaopiniowana przez ekspertów z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Elblągu i jak dla mnie była to wystarczająca rekomendacja. Wszak to tam pracują fachowcy od czytania i analizowania ze zrozumieniem rzędów budżetowych tabelek.
Kolejną uchwałą mogącą wywołać szersze zainteresowanie opinii publicznej jest akt mówiący o przystąpieniu do utworzenia spółki z Agencją Rozwoju Przemysłu i wniesienia aportu. Sprawa dotyczy budowy biurowca na Wyspie Spichrzów między Pubem Specjal a budynkiem Młodzieżowego Domu Kultury (to ten przeniesiony z ulicy 12 Lutego). Jako że Wyspa Spichrzów to teren objęty ochroną konserwatorską, to nie ma ryzyka że powstanie tam wieżowiec albo coś na kształt biurowca na Modrzewinie. Układ architektoniczny musi nawiązywać do historycznej zabudowy. Oczywiście ręka na pulsie będzie trzymana i to nie tylko przeze mnie.
Ostatnia z uchwał, którą chcę omówić na charakter personalny i dotyczy powołania zespołu opiniującego kandydatury na ławników na rozpoczynającą się 1 stycznia 2020 roku kadencję 2020-2024. Jako że kilka miesięcy temu brałem udział w pracach takiego gremium (wtedy powołanego dla uzupełnienie składu ławników do końca bieżącej kadencji) to i teraz zgłosiłem swój akces. Poza mną został wybrany radny Marek Osik (przewodniczący) oraz radna Halina Sałata, a czwartym członkiem został Krzysztof Kierbedź - dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich.
Teraz czeka nas przerwa do września a termin kolejnej sesji wyznaczono na dzień 19 września 2019 r.